Ogródek gastronomiczny – jak dobrze wykorzystać przestrzeń przy lokalu

Ogródek gastronomiczny w sezonie letnim to szansa na znaczne zwiększenie obrotów restauracji! Aby dobrze ją wykorzystać, sprawdź, jak zorganizować przestrzeń przy lokalu. Dowiedz się, jakie zaproponować menu, jak serwować dania na ogródku i jakie opakowania na wynos (np. opakowania na frytki) wybrać. Zobacz, jak wyposażyć ogródek i co w nim podawać, by klienci chętnie korzystali z jego oferty.

 

atrakcyjny ogródek gastronomiczny przy restauracji z kurczakiem

 

Ogródek gastronomiczny i formalności

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak wyposażyć ogródek restauracyjny, warto dopełnić wszelkich formalności, by otrzymać niezbędne zgody na zajęcie interesującej Cię przestrzeni. W związku z tym, że postawienie ogródka to bardzo często zajęcie pasa ruchu drogowego, należy zwrócić się o wydanie zezwolenia na takie działanie do odpowiedniego urzędu czy prywatnego właściciela gruntu.

 

ogrodek restauracyjny przy lokalu typu fast food

 

Dlaczego goście wybierają ogródki gastronomiczne

Planując aranżację ogródka restauracyjnego czy kawiarnianego, warto pomyśleć o komforcie i wygodzie gości. Co ich zachęci do odwiedzin, co pozwoli im miło spędzić czas, co sprawi, że będą chcieli wrócić? Z pewnością każdy, kto odwiedza ogródek gastronomiczny, chce spędzić miło czas na świeżym powietrzu. Goście szukają przyjemnej oazy w środku miasta, miejsca oferującego nie tylko smaczne jedzenie czy chłodzące napoje, ale także (a może przede wszystkim) przestrzeń do relaksu i spotkań z przyjaciółmi. Pragną łączyć przyjemność bycia w restauracji z korzystaniem z pięknej, słonecznej pogody.

 

jedzenie, które bez trudu podasz na ogródek gastronomiczny

 

Jak urządzić ogródek restauracyjny

A zatem jak uatrakcyjnić przestrzeń przed lokalem, by przyciągała klientów? Oto kilka sprawdzonych rozwiązań.

1. Dobrze zaplanowana przestrzeń

Przygotuj dokładny plan ogródka. Wyeliminuj wszelkie zagrożenia, stwórz miejsce nie tylko przytulne, ale przede wszystkim bezpieczne. Pamiętaj o przeznaczeniu odpowiednio dużego miejsca na stoliki i wygodne siedziska. Zaplanuj ścieżki, które zapewnią komfort przemieszczania się – zarówno gości, jak i obsługi.

2. Komfort i wygoda

Niech meble ogrodowe, na które postawisz, zachęcają do tego, by się w nich rozsiąść i zrelaksować. Stawiaj na drewno, miękkie tkaniny, wygodne leżaki, poduszki. W chłodne wieczory udostępniaj gościom ciepłe koce. Dzięki tym zabiegom stworzysz przytulną, uroczą, idealną do spędzania czasu przestrzeń.

3. Zielona oaza w środku miasta

Zainwestuj w dekoracje, zwłaszcza rośliny. Zieleń działa odprężająco i uspokaja. W jej towarzystwie łatwiej jest odpocząć. Poza tym zielone rośliny, kwiaty i krzewy w donicach czy bukiety przygotowane z ciętych kwiatów pięknie wyglądają, są naturalną (i niezwykle atrakcyjną) ozdobą.

4. Przytulne światło

Z pewnością przytulną atmosferę może stworzyć odpowiednie oświetlenie. Sznur wiszących żarówek, lampki, latarenki i lampiony potrafią stworzyć niezwykle magiczny klimat. Pamiętaj jednak o tym, by wybrane oświetlenie pełniło zarówno funkcję dekoracyjną, jak i pragmatyczną.

5. Ochrona przed słońcem i deszczem

Aby zapewnić gościom ogródka gastronomicznego ochronę przed promieniami słońca czy deszczem, zainwestuj w zadaszenie: markizy, pergole, namiot. Możesz wybrać opcję budżetową i postawić na składane parasole. Najlepiej w stonowanych barwach i bez krzykliwych logo.

6. Kącik do zabawy

Jeśli wśród Twoich gości znajdują się osoby z dziećmi, warto pomyśleć o przygotowaniu przestrzeni dedykowanej właśnie im. Kącik z zabawkami czy mini plac zabaw to rozwiązanie, które docenią zarówno dzieci, jak i ich rodzice. W pobliżu miejsca do zabawy ustaw kilka stolików, które będą mogli zająć pilnujący dzieci rodzice. Dzięki temu będą mogli sprawować opiekę nad maluchami i jednocześnie korzystać z oferty ogródka.

 

finger foods to dania idealne na ogródek gastronomiczny

 

Specjalne menu na ogródek przy restauracji

Na letnim ogródku gastronomicznym warto serwować specjalne opracowane w tym celu menu. Świetnie sprawdzą się dania typu finger food – przekąski, którymi można w łatwy sposób dzielić się ze znajomymi i które można wygodnie zjeść palcami. Dobrym przykładem mogą być nuggetsy z kurczaka, potrawy z grilla, zimne desery, dania fast food, deski serów itp.

 

złocisty kurczak jako danie na ogródek restauracyjny

 

Jak serwować dania na ogródku gastronomicznym?

Dania wydawane na ogródek gastronomiczny wygodnie serwować w opakowaniach jednorazowych. Pamiętaj, by pudełka na burgery czy opakowania na frytki były wykonane z tworzyw ekologicznych. Stawiając na papierowe czy tekturowe opakowania wcale nie musisz godzić się na estetyczną nudę – opakowania wykonane z kartonu mogą mieć kolorowe nadruki i wyglądać bardzo atrakcyjnie.

 

w ogródku restauracyjnym

 

Orzeźwiające napoje a ogródek restauracyjny

W upalne, letnie dni orzeźwiające napoje serwowane na ogródku gastronomicznym będą znacznie bardziej przyciągały niż zapach smacznego jedzenia. Dopilnuj, by były odpowiednio schłodzone. By zachęcić do skorzystania z ogródka, możesz serować na nim cytrynową lemoniadę. Słój pełny plasterków cytrusów i świeżej mięty z pewnością będzie przyciągał wzrok i rozbudzał pragnienie.

 

Poznaj nasze marki: