Smażalnik ciśnieniowy – konieczność czy wybór?

Smażalnik ciśnieniowy – to konieczność czy wybór w lokalu z kurczakiem?

Niezależnie od tego, czy prowadzisz już lokal czy jego otwarcie dopiero przed Tobą, profesjonalne wyposażenie do restauracji musisz mieć. Jako producent panierki do kurczaka (oraz Franczyzodawca prowadzący lokale z kurczakiem) zdobyliśmy ogromne doświadczenie. To ono pozwoli nam dziś doradzić, jaki sprzęt warto wybrać.

Po pierwsze podpowiemy Ci, które urządzenia będą niezbędne by serwować kurczaka w złocistej, apetycznie postrzępionej panierce. Ponadto doradzimy jakie urządzenia są opcjonalne, a na których zakup nie powinieneś dać się namówić sprzedawcy.

Przede wszystkim sprzęt gastronomiczny, który powinieneś mieć na wyposażeniu kuchni będzie zależał od tego, jakie dania chcesz serwować w swoim lokalu.

Od czego zacząć wybór urządzeń dla gastronomii?

Dostępne na rynku smażalniki są w różnych wielkościach i pojemnościach, w zależności od przeznaczenia do małej, średniej oraz dużej gastronomii. Przeanalizuj dokładnie, jakie urządzenie jest Ci potrzebne.

Należy przy tym zwrócić uwagę na rodzaj smażonych produktów, częstotliwość smażenia czy ilość smażonych produktów.

Jeżeli kurczak w panierce ma stanowić w Twojej restauracji jedynie uzupełnienie menu np. serwujesz kebab lub pizzę, to na start wystarczy Ci zwykła frytownica. Usmażysz w niej stripsy w panierce bądź łagodne nuggetsy. One z kolei mogą stanowić bazę dla takich dań jak burger z kurczakiem czy tortilla z kurczakiem w panierce. Jeżeli planujesz zbudować całe menu na bazie kurczaka w panierce, powinieneś zakupić profesjonalne urządzenie.

Profesjonalny smażalnik, a zwykła frytownica

Już wiesz, że istnieją różne rodzaje urządzeń do smażenia. Niżej opiszemy pokrótce urządzenia, spomiędzy których powinieneś wybrać urządzenie do Twojego lokalu.

1. Smażalnik ciśnieniowy zamknięty (np. Henny Penny)

No dobrze, teraz coś dla tych którzy wiedzą, że w ich lokalu będzie serwowany głównie kurczak w panierce (również elementy z kością). Smażalnik ciśnieniowy to profesjonalne urządzenie przeznaczone do smażenia produktów w gorącym oleju pod ciśnieniem. Pierwsza różnica, którą zauważymy gołym okiem to pojemność (ok. 30l). Dzięki tak dużej pojemności możesz usmażyć większą ilość mięsa równocześnie. Dodatkowo duża ilości oleju powoduje, że zachowuje on większą bezwładność nawet podczas smażenia większej ilości kurczaka w panierce.

Kolejną zaletą tego urządzenia jest możliwość zaprogramowania progów temperatury do smażenia.

Pamiętaj! Smażąc duży element kurczaka z kością temperatura początkowa powinna być wyższa po to by po kilku minutach zmienić program na niższy co spowoduje, że panierka nie spali się a mięso pozostanie soczyste.

Smażalnik ciśnieniowy jest jednym z dobrych wyborów do smażenia dużych elementów z kością. Gdy wkładamy do rozgrzanego oleju np. nóżkę, wytworzone ciśnienie powoduje zatrzymanie wody w produkcie (dochodzi do termo hydrolizy kolagenu) co skutkuje tym, że mięso jest wyjątkowo soczyste a panierka idealnie chrupiąca.

Posiada on również wyżej wspomnianą, najważniejszą funkcję zapewniającą ergonomiczność w pracy, czyli filtrację oleju.

2. Smażalnik otwarty (np. Pitco)

Smażalnik otwarty to również profesjonalne urządzenie i doskonale sprawdzi się w lokalach, w których wymagana jest duża wydajność. Posiada on zalety smażalnika ciśnieniowego zamkniętego z tym, że jego obsługa jest prostsza (nie zamykamy komory) i szybsza.

Smażalniki tego typu posiadają najczęściej dwie komory dzięki czemu można smażyć większą ilość kurczaka w możliwie krótkim czasie.

Podobnie jak profesjonalny smażalnik ciśnieniowy posiada kroki temperaturowe więc nie będzie palił panierki w przypadku dużych elementów. Posiada również niezbędną filtrację oleju, która trzyma ekonomikę w ryzach.

3. Zwykła frytownica gastronomiczna

Zwykła frytownica jest zdecydowanie mniejszym urządzeniem od pozostałych urządzeń, które rekomendujemy. Przeważnie ma pojemność od 4 do 15 litrów. Nawet jeżeli decydujesz się na frytownicę zamiast profesjonalnego smażalnika pamiętaj, że im większe urządzenie tym lepiej.

Dlaczego pojemność ma znaczenie? Wrzucając do rozgrzanego oleju chłodne opanierowane mięso temperatura oleju spada a mięso zamiast się smażyć zaczyna się gotować. Przy większej ilości oleju (większa pojemność) temperatura utrzymuje się lepiej!

Minusem wielu frytownic jest brak wbudowanego systemu filtracji oleju. Smażąc kurczaka w panierce funkcja ta jest wręcz niezbędna. Filtracja oleju, pozwala na wydłużenie jego żywotności przez co znacznie obniża koszta wymiany oleju w lokalu i podnosi rentowność.

Kolejnym aspektem wartym uwagi jest wielkość tzw. zimnej strefy. Jest to wydzielona część w komorze frytownicy poniżej grzałek, w której jest niższa temperatura niż ustawiona na termostacie, co zapobiega przypalaniu elementów, które spadają na dno komory.

Podsumowując wyżej wymienione urządzenia gastronomiczne pozwolą Ci przygotować i serwować prawdziwego American Crispy Chicken.

Już wiesz, że to jak będzie wyglądała panierka do kurczaka, jak soczysty będzie serwowany przez Ciebie kurczak mają wpływ nie tylko najwyższej jakości panierka do kurczaka Holly Powder oraz Marynata do kurczaka Holly Powder, ale również urządzenia w których dania są przygotowywane.

 

Jeżeli chcesz otworzyć lokal z kurczakiem lub wprowadzić do swojego menu dania z panierowanym kurczakiem sprawdź, jak możemy Ci pomóc również w zakresie doboru sprzętu do lokalu.

Poznaj nasze marki: