Frytownica gastronomiczna – która frytkownica gastronomiczna sprawdzi się w Twoim lokalu?

Frytownica gastronomiczna to niezbędne urządzenie nie tylko w barach typu fast food, ale także w restauracjach i pubach. Jeśli chcesz, aby panierka do kurczaka była złocista, a frytki idealnie chrupiące potrzebujesz odpowiedniej frytkownicy. Odpowiedniej czyli jakiej? Ciśnieniowej, gazowej, elektrycznej…? Jak wybrać odpowiednie urządzenie do smażenia? Dowiedz się, jakiej frytownicy potrzebujesz i postaw na odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie.

 

frytownica gastronomiczna

 

Jaka frytkownica do gastronomii? Frytownica profesjonalna gastronomiczna!

Do lokali gastronomicznych przeznaczone są frytkownice przemysłowe – gastronomiczne. Bogaty wybór i zróżnicowanie urządzeń sprawia, że poszukiwanie idealnej frytownicy do gastronomii dobrze zacząć od odpowiedzenia sobie na kilka ważnych pytań. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie warunki powinna spełniać Twoja frytownica gastronomiczna i bez trudu dokonasz odpowiedniego wyboru.

 

Przed zakupem frytownicy zastanów się:

    • do czego zamierzasz jej używać,
    • jakie ilości planujesz w niej smażyć,
    • ile możesz przeznaczyć miejsca na to urządzenie,
    • jakie źródło zasilania posiadasz w lokalu.

Co można zrobić w frytkownicy?

Frytownica gastronomiczna to urządzenie, które z powodzeniem wykorzystasz w każdym lokalu z gastronomią. W frytkownicy usmażysz zarówno przekąski, takie jak frytki, krążki cebulowe, kulki serowe, owoce morza, jak również kawałki mięsa: nuggetsy i stripsy z kurczaka. Panierka do gastronomii, którą wykorzystasz do przygotowania dań, we frytkownicy stanie się apetycznie postrzępiona, złocista i chrupiąca.

 

frytkownica gastronomiczna

 

Profesjonalne frytownice gastronomiczne wykorzystywane są także w gastronomii do przygotowania słodkich przekąsek – faworków oraz pączków. Doskonale sprawdzają się także do przygotowania dużych ilości kotletów schabowych czy panierowanej ryby.

 

Frytkownica gastronomiczna: jaka pojemność ?

Frytkownice gastronomiczne różnią się od siebie także rozmiarem i pojemnością. Wybierając wielkość frytownicy, warto najpierw zastanowić się, jakie ilości produktów zamierzamy w nich smażyć. W barze typu fast food, który swoje menu opiera na produktach smażonych i serwuje dużą ilość frytek, z pewnością przyda się frytkownica o nieco większej pojemności (minimum 5 l) niż do restauracji, w której frytki zamawiane są sporadycznie i w małych ilościach. Warto także zastanowić się, czy w naszej sytuacji bardziej korzystna i funkcjonalna będzie frytkownica jednokomorowa czy dwukomorowa.

 

frytkownica przemysłowa

 

Frytkownica gastronomiczna: jedno czy 2-komorowa?

Jeśli zamierzamy serwować kilka różnych produktów smażonych na głębokim oleju, warto zainwestować we frytkownice gastronomiczne 2-komorowe. Odpowiednio dobrana ilość komór sprawi, że bez trudu usmażymy jednocześnie kilka produktów, zabezpieczając je przed niepożądanym łączeniem się aromatów. Dzięki temu rozwiązaniu frytki nie przesiąkną zapachem smażonego kurczaka czy ryby.

 

Frytownice gastronomiczne: stacjonarne czy nastawne?

Profesjonalne frytownice gastronomiczne znajdziesz w wersji wolnostojącej oraz nastawnej. Która jest lepsza? Wszystko zależy od tego, ile posiadasz miejsca w swojej kuchni. Frytownice gastronomiczne stacjonarne zajmują więcej miejsca, ale posiadają praktyczną szafkę do przechowywania dodatkowych koszy.

Frytownice nastawne przeznaczone są do umieszczenia na blacie i są mniejsze od frytownic wolnostojących. Planując umiejscowienie frytkownicy warto pamiętać o tym, by znajdowała się obok wyciągu. Dzięki temu zapewnisz odpowiednią wentylację i unikniesz rozprzestrzeniania się zapachu smażonego produktu.

 

frytownica - typy frytkownic

 

Frytownica elektryczna, indukcyjna, gazowa czy ciśnieniowa?

Który rodzaj frytownicy wybrać? Wszystko zależy od tego, jakie Twój lokal posiada źródło zasilania, czy posiada podłączoną siłę – prąd trójfazowy, czy przyłącze gazu. Ważne jest także to, co zamierzasz smażyć we frytkownicy –  zarówno rodzaj smażonych produktów, jak i ich wielkość – czy będą to frytki, małe kawałki fileta z kurczaka czy całe udka.

 

Frytownica elektryczna

Łatwa w obsłudze, wygodna i funkcjonalna. Frytkownica elektryczna ma szerokie zastosowanie w gastronomii. Świetnie sprawdzi się zarówno do smażenia frytek, słodkich przekąsek, ryby jak i kawałków mięsa bez kości. Jeśli się zastanawiasz, jak zrobić nuggetsy z kurczaka z frytkownicy – to właśnie w tym urządzeniu przygotujesz je bez żadnego problemu. Wystarczy 3 i pół minuty, by usmażyć stripsy z kurczaka w złocistej, chrupiącej panierce.

 

frytkownica elektryczna

 

Frytownica posiada grzałkę elektryczną i intuicyjny panel sterowania. Jest nie tylko łatwa w obsłudze, ale także bezpieczna: większość wyposażona jest w termostat bezpieczeństwa, zabezpieczenie odcinające zasilanie w przypadku niewłaściwego położenia grzałki w misie olejowej. System zimnej strefy zapobiega przypalaniu się resztek żywności i umożliwia komfortowe smażenie produktów w panierce. Posiadanie zimnej strefy zabezpiecza tłuszcz przed zbyt szybkim przepaleniem i sprawia, wydłuża się żywotność tłuszczu.

 

Frytownica ciśnieniowa

Jak zrobić udka z kurczaka w frytkownicy? Właśnie korzystając z frytkownicy ciśnieniowej! Jeśli zamierzasz serwować smażone udka, skrzydełka czy pałki z kurczaka – postaw na frytownicę ciśnieniową. Te frytkownice doskonale sprawdzają się do smażenia większych elementów mięsa z kością. Warto jednak pamiętać, że frytkownica ciśnieniowa podczas używania wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności. Obowiązkowe zatem jest dokładne przeszkolenie zespołu z obsługi frytkownicy.

 

Frytownica gastronomiczna gazowa

Twój lokal nie posiada tzw. „siły” i korzystanie z frytkownicy elektrycznej jest dla Ciebie nieosiągalne? Nie musisz rezygnować ze smażenia na głębokim tłuszczu. Na rynku znajdziesz różne modele gazowe frytkownicy gastronomicznej, przeznaczone do instalacji gazowej. Frytownica gazowa cechuje się optymalnym wykorzystaniem energii. Decydując się na ten rodzaj frytkownic warto wybrać frytkownice wyposażone w czujniki i zawory przeciw wypływowe gazu.

 

Frytownica indukcyjna

Z pewnością największym atutem frytkownicy indukcyjnej jest krótki czas nagrzewania tłuszczu. Niestety, z powodu braku zimnej strefy rozwiązanie to nie sprawdzi się do produktów panierowanych. Jeśli jednak szukasz frytkownicy do smażenia frytek – postaw właśnie na frytkownicę indukcyjną.

 

Ile kosztuje frytkownica przemysłowa?

Cena frytownic różni się w zależności od rodzaju zasilania, pojemności i ilości komór. Najtańszym rodzajem frytkownic jest frytkownica indukcyjna, jednak warto pamiętać o tym, że nie posiada strefy zimnej i nie sprawdza się podczas smażenia produktów w panierce.

 

frytownica z systemem strefy zimnej

 

Poniżej przybliżone ceny za najbardziej popularne pojemności frytownic przemysłowych:

  • frytownica gastronomiczna 5l elektryczna – koszt: powyżej 500 zł
  • frytownica gastronomiczna 6l x 2 dwukomorowa elektryczna – koszt: około tysiąc zł
  • frytownica gastronomiczna dwukomorowa gazowa (7l x 2) – koszt: około 10 tysięcy zł
  • frytkownica gastronomiczna dwukomorowa indukcyjna (8l x 2) – koszt: około 4 tysięcy zł

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie frytkownicy?

Do profesjonalnej gastronomii warto wybrać odpowiedni sprzęt. Na rynku znajdziesz szeroki wybór frytkownic gastronomicznych, jednak nie każda sprawdzi się w Twoim lokalu. Ważne jest, by frytkownice gastronomiczne dobrać pod względem tego, jakie mamy w lokalu dostępne zasilanie, jaki rodzaj produktu będziemy w nich przyrządzać i jak duże jego ilości planujemy smażyć.

 

frytownica do gastronomii

 

 

Przy zakupie frytownicy warto także zwrócić uwagę na jej wykonanie. Frytownica wykonana z wysokiej jakości stali nierdzewnej nawet poddawana częstej eksploatacji z pewnością posłuży długie lata.

Wybierając frytownicę gastronomiczną dobrze zwracać uwagę na zastosowane w niej udogodnienia dla użytkownika: Frytownica gastronomiczna z filtrem oleju wydłuży czas świeżości oleju i pozwoli na duże oszczędności, a frytkownica z kranem spustowym ułatwi zlewnie zużytego tłuszczu.

 

frytkownica tłuszczowa dla gastronomii

 

Zatem jak brzmi odpowiedź na pytanie: jaka jest dobra frytownica? Taka, która jest dobrze dobrana, czyli odpowiadająca na Twoje potrzeby i dostosowana do warunków lokalowych. Teraz już wiesz, jak wybrać odpowiedni sprzęt do smażenia frytek, warzyw i, oczywiście, kurczaka w panierce.

 

Poznaj nasze marki: